Muzealny skarb z Lewkowa

Kolekcja maszyn parowych w zbiorach Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zawiera także sprowadzoną z Lewkowa maszynę parową.

Aktualnie muzeum w Opatówku posiada trzy maszyny parowe różnych typów.

Właściciel majątku Józef Lipski w 1873 r. zbudował w Lewkowie murowaną gorzelnię i w niej postawił maszynę parową, którą zakupił od firmy „H. Paucksch und Freund" w Gorzowie Wielkopolskim.

maszyna parowa

"Najstarszą jest maszyna z 1873 r. firmy „H. Paucksch und Freund” z Gorzowa Wielkopolskiego ( przed 1945 r. Landsberg), którą pozyskano z gorzelni w miejscowości Lewków koło Ostrowa Wielkopolskiego. Była maszyna to jednocylindrowa, stała, pozioma, o jednostronnym rozprężaniu, niskoprężna, kondensacyjna. Jej moc to 26 KM, długość cylindra 87cm , średnica 29 cm, pokrywy cylindra żeliwne o szerokości 3,5 cm, średnica 49 cm, na cylindrze mosiężna smarownica. Długość korbowodu 146 cm, wału 180 cm, korby 57 cm. Na wale znajdowały się dwie tarcze kołowe mimośrodkowe do poruszania suwaka."

Więcej na stronie Muzeum w Opatówku.

Tekst wykładu

KURSY PSZCZELARSKIE W LEWKOWIE

W latach 1845 - 1855 w Lewkowie prowadzona była działalność propagująca nowoczesne formy pszczelarstwa. Wykłady zorganizowano staraniem  ziemianina z Lewkowa Wojciecha Lipskiego. Obejmowały one  kursy pszczelarskie dla nauczycieli z okolicznych gmin i powiatu. Zorganizowano takie dwa spotkania w Lewkowie. Jednym z wykładowców był Józef Dzierżon, bratanek księdza Jana Dzierżona.

Przeczytaj cały wykład>>> /pobierz program do czytania tego tekstu/

Ks. Jan Dzierżoń - - światowej sławy pszczelarz polski zwany Kopernikiem ula, księciem pszczół.   W roku 1834 ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim i przyjął święcenia kapłańskie, po czym jako ksiądz · utrakwista (dwujęzyczny) otrzymał swoją pierwszą posadę wikarego we wsi Siołkowice koło Opola. W rok póďż˝niej został proboszczem we wsi Karłowice koło Brzegu. W tę zacofaną wieś wraz z młodym plebanem wstąpiło nowe nie znane tu dotąd życie. W roku 1884 powrócił do Łowkowic, gdzie do końca życia mieszkał i pszczelarzył.

 

Ks. Jan Dzierżoń
światowej sławy naukowiec - pszczelarz
odkrywca partenogenezy pszczół

CIEKAWOSTKA:
W kursach organizowanych w Lewkowie uczestniczył Antoni Szymborski - dziadek noblistki Wislawy Szymborskiej.  Opisał to w swoim pamiętniku: "Burzliwe fortuny obroty. Mój pamiętnik (1831-1881)"
"...byłem dwa tygodnie na wykladanej nauce pszczelarstwa przez Dzierzona w Lewkowie" s. 156

LEWKÓW - "PAŁACOWE DZIECIŃSTWO"

 

 

SPEKTAKL W LEWKOWIE

SENSACYJNE ODKRYCIE W LEWKOWIE

REGIONALIA
W tym dziale   zamieszczamy materiały, które są przyczynkiem do prezentacji historii naszego terenu.
Znajdą się tu rożnego rodzaju ciekawostki, wzmianki w literaturze, prasie - wszystko co związane jest z miejscowościami naszej parafii.



JESIEŃ W MUZEUM LEWKOWSKIM
 

 

Dzisiaj jest

wtorek,
19 marca 2024

(79. dzień roku)

plan tygodnia

PORZĄDEK

MSZY ŚW.


LEWKÓW

PONIEDZIAŁEK, ŚRODA, PIĄTEK, SOBOTA

18.00

WTOREK, ŚRODA, CZWARTEK

9.00

 

  NIEDZIELA

   7:30; 9:00; 11:30  

 


 

FRANKLINÓW

ŚRODA,

I i III PIĄTEK MIESIĄCA

 16:30 

 

 NIEDZIELA

10:15

 

      

eventy

 

Numer konta parafii 

86 1090 1160 0000 0001 1006 6388

LINKI parafie

 

 

PARAFIE:

 

Statystyki

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
14745